عینک پلاریزه چیست

عینک پلاریزه چیست

عینک پلاریزه-روش تشخیص عینک پلاریزه

عینک آفتابی از ضروری ترین لوازمی است که هرکس برای بیرون رفتن از خانه باید باخود همراه داشته باشد تا بتواند از چشمان خود در برابر اشعه‌های مضر آفتاب محافظت کند.
پلاریزه بودن یکی از شاخص‌هایی است که یک عینک آفتابی مناسب می‌تواند آن را داشته باشد و در این مقاله سعی داریم تا شما را با تعریف پلاریزه و روش‌های تشخیص آن آشنا سازیم تا به راحتی بتوانید عینک مورد نظر خود را با اطمینان خاطر خریداری نمایید.

عینک پلاریزه چیست؟

زمانی که نور خورشید با سطوح مسطح همانند سطح جاده‌ها و سطوح براق همانند سطح دریا و رودخانه و سطوحی نظیر آن برخورد می‌کند به جهات مختلف عمودی و افقی بازتاب شده وسبب درخشش بیش از حد و نامطلوب اجسام می‌شود.
این بازتاب‌های افقی هنگام برخورد با چشم‌ها باعث ایجاد سوزش ونوعی حس ناخوشایند در فرد خواهدشد که می‌تواند آسیب جدی را به چشم او وارد کند؛ به همین علت است که وقتی زیر نور مستقیم خورشید قرار میگیریم احساس بدی داریم که با مرور زمان حتی به سردرد هم تبدیل خواهد شد.
عینک‌ پلاریزه این امکان را برایمان فراهم می‌کند تا به راحتی و بدون خستگی بتوانیم به کارهایمان ادامه دهیم به گونه‌ای که این عینک دارای فیلترهای ویژه‌ای است که می‌تواند بازتاب‌های افقی ساطع شده از اجسام و سطوح را تا 99% دفع کند واز تاثیرات بد آن بر روی چشم بکاهد.
پلاریزه بودن عینک به ما کمک می‌کند تا وضوح دید ما افزایش پیدا کند و رنگ اجسام را ملموس‌ترو واقعی‌تر حس کنیم به گونه‌ای که جزئیات اجسام برایمان قابل روئیت باشد.
افرادی که ساعات بیشتر روز را با عینک پلاریزه به کارهای روزمره خود می‌پردازند اغلب براین باورند که خستگی چشمشان بعد از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید کاهش یافته‌است. به طور مثال افرادی که شغلشان ماهیگیری است با استفاده از عینک پلاریزه می‌توانند درون آب را بهتر و با جزئیات بیشتری ببینند.

کاربرد های عینک پلاریزه :

باتوجه به صحبت‌های فوق درباره عینک‌های پلاریزه، تاحدودی می‌توانیم کاربردهای آن را حدس بزنیم. همان طور که گفتیم این قبیل عینک‌ها از برخورد بازتاب نور برخاسته از اجسام و سطوح مختلف به چشم حفاظت می‌کنند؛ لذا کارکردهای عینک پلاریزه را می‌توان در موارد زیر برشمرد:
1) در زمان رانندگی برای پیش‌گیری از برخورد انعکاس نور از سطوحی مانند جاده‌ها، شیشه ماشین‌های مقابل و تابلوها به چشم فرد که او را خسته می‌کند.
2) در ورزش‌های آبی که انعکاس نور، خطای دید بیشتر و کمتر دیده شدن جزئیات را به دنبال دارد.
3) در تفریحات و سرگرمی‌هایی همانند قایق سواری و ماهیگیری که فرد برای لذت بردن از آنها نیاز به دید بهتری دارد تا مانع خستگی او شود.
4) در ورزش‌های زمستانی که بیشترین انعکاس نور از سطوحی مانند برف و یخ است مورد توجه قرار می گیرد.


مزایای عینک پلاریزه:

باتوجه به کاربردهای گفته شده از عینک پلاریزه، مزایای آن را می توان به راحتی متوجه شد که این مزایا شامل:
1) وضوح و شفافیت دید:
یکی از برتری‌های مهم این عینک‌ها، وضوح دید بالا و شفافیت بیشتررنگ‌ها و تصاویر برای فرد آن هم در زمانی که تابش نور خورشید بسیار زیاد وشدید است، که فرد به کمک آن می‌تواند به راحتی به کارهای خود بپردازد.
2) فرار از سردرد و میگرن:
عینک‌ پلاریزه از بروز سردرد جلوگیری می‌کند چرا که فرد با استفاده از آن، دیگر نیازی به پشت سرهم پلک زدن و جمع کردن چشم ندارد و باعث آرامش عضلات چشم می‌شود.

3) حفظ عملکرد در سایه:
فرد می‌تواند با استفاده از عینک‌های پلاریزه درمکان‌هایی که سایه یا نور کمتری وجود دارد بدون آنکه اذیت شود حضور پیدا کند و همچنان ازعینک آفتابی پلاریزه خود استفاده کند.
4) تنوع رنگی لنزها:
عینک‌ پلاریزه دارای لنزهای است که از لحاظ رنگ دارای تنوع هستند که این رنگ‌ها شامل لنز خاکستری، زرد، سبز و سرخ می‌شود.
یکی از شایع‌ترین این لنزها، لنز خاکستری است که به طور یکسان همه‌ی امواج طیف نور را از خود فیلتر می‌کند و می‌توان آن را به سادگی تهیه کرد.
5) عینک طبی پلاریزه:
یکی از مزایای مهم عینک پلاریزه برای افرادی است که از عینک‌های طبی استفاده می‌کنند. آنها به راحتی می‌توانند عینک طبی خود را به عینک طبی پلاریزه تبدیل کنند تا در معرض تابش شدید نور خورشید از چشمان خود مراقبت کنند و دید بهتری نیز داشته باشند.

معایب عینک پلاریزه:

با برشمردن مزایای عینک پلاریزه، حالا نوبت معایب این عینک است که شامل:
1) امکان خطای دید و کاهش کیفیت تصاویر:
کاربرد این عینک برای افرادی که با صفحه مانیتور کار می‌کنند مانند خلبان‌ها و رانندگانی که از اطلاعات صفحه مانیتور استفاده می‌کنند بسیار کم است چرا که انتخاب عینک‌های پلاریزه به سبب کاهش کیفیت تصاویر و دید در مسافت زیاد برایشان مفید نیست.
2) عادت کردن چشم در صورت استفاده مکرر:
چشم پزشکان بر این باورند که نباید به صورت پیوسته از این عینک‌ها استفاده کرد چراکه باعث حساسیت چشم نسبت به نورهای منعکس شده از سطوح می‌شود و با گذشت زمان کیفیت دید ما، دچار مشکل می‌شود.

روش های تشخیص عینک پلاریزه:

باتوجه به اینکه میتوانیم با خرید یک عینک اصل از چشمان خود که یکی از مهم‌ترین سرمایه‌هایمان است مراقبت کنیم، باید در نظر داشته باشیم که عموما عینک‌های آفتابی دارای برچسب پلاریزه‌اند اما نمی‌توانیم همیشه به آنها اعتماد کنیم.

چند روش برای تشخیص اصل بودن عینک پلاریزه عبارت است از:

1) استفاده از صفحه نمایش موبایل یا کامپیوتر:

موبایل:

ابتدا لنزهای عینک را روبروی صفحه نمایش موبایل قراردهید مانند زمانی که از عینک استفاده می‌کنید که بخش داخلی عینک رو به شما و بخش بیرونی عینک رو به صفحه نمایش موبایل باشد.
خیلی آرام موبایل یا عینک را 90 درجه بچرخانید سپس اگر رنگ و روشنایی تصویر تغییر کرد به گونه‌ای که رنگ تصویر تیره‌ترشد و یا حتی تصویر به طور کامل سیاه شود آن عینک پلاریزه است ولی اگر در تصویر هیچ تغییری پیش نیامد آن عینک پلاریزه نیست.

کامپیوتر:

زمانی که صفحه نمایش کامپیوتر دقیقا مقابل روی شما قرار گرفته، عینک را به چشم بزنید و قسمت بالایی سر خود را به سمت چپ یا راست بدن با زاویه 60 درجه کج کنید؛ اگر تصویر مقابل سیاه شود، عینک مورد نظر پلاریزه است. اگر تغییری پیش نیامد، سمت دیگر را امتحان کنید. اگر تصویر باز به همان شکل بود آن عینک پلاریزه نیست.

2) مقایسه دو عینک آفتابی:

برای این کار ما به یک عینک پلاریزه اصل نیاز داریم تا بتوانیم متوجه اصل بودن عینک دوم که قصد خریدش را داریم شویم.
ابتدا هر دو عینک را مقابل هم و جلوی چشمانمان قرار می‌دهیم با این تفاوت که عینک پلاریزه 2.5 تا 5 سانتی متر از عینک دوم باید فاصله داشته باشد.
برای اینکه بتوانید به راحتی آنها را باهم مقایسه کنید می‌توانید مقابل نور بایستید که این منبع نور می‌تواند نوری باشد که از پنجره می‌تابد یا نور چراغ قوه و یا فلاش گوشی باشد.
عینکی که می‌خواهیم پلاریزه بودن آن را متوجه شویم را 60 درجه می چرخانیم ( فرقی نمی کند به کدام سمت بچرخانیم) به صورتی که یکی از لنزها مورب و لنز دیگر همراستای لنز عینک پلازیره قرار می‌گیرد.
دقت کنید عینک پلاریزه را باید با دست محکم بگیرید تا ثابت بماند و تکان نخورد.
آن لنز عینک دوم که همراستای عینک پلاریزه است را نگاه کنید، باید رنگ آن تیره تر از لنز مورب باشد ولی اگر تغییر رنگ صورت نگرفت آن عینک، پلاریزه نیست.

 

 

کد تخفیف 20% برای اولین خرید

با وارد کردن شماره تلفن خود کد تخفیف اولین خرید خود را دریافت کنید